Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты (относительно уточнения положений о предоставлении усыновителям отпуска для адаптации усыновленного ребенка)

Предложения Президента Украины к проекту закона Украины от 19.07.2010 № 7004
Дата рассмотрения: 14.06.2011 Карта проходжения проекта

ПРОПОЗИЦІЇ
до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення положень стосовно надання усиновлювачам відпустки для адаптації усиновленої дитини"

Прийнятий Верховною Радою України 19 травня 2011 року Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення положень стосовно надання усиновлювачам відпустки для адаптації усиновленої дитини" не може бути підписаний з таких підстав.

Названим Законом (абзац другий пункту 1 та абзац другий пункту 3 розділу I) пропонується внести зміни до частини першої статті 182 Кодексу законів про працю України і до частини другої статті 17 Закону України "Про відпустки" щодо надання особам, які усиновили дітей до досягнення ними трьох років, права на соціальну відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами.

Таке нововведення не узгоджується із Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", яким, зокрема, визначено умови надання і тривалість виплати допомоги по вагітності та пологах. За частиною другою статті 38 цього Закону допомога по вагітності та пологах виплачується застрахованій особі, яка усиновила дитину протягом двох місяців з дня її народження, зазначеного у свідоцтві про народження.

Слід також зазначити, що Кодексом законів про працю України (статті 179, 181, 182) та Законом України "Про відпустки" (стаття 18) передбачено, зокрема, право особи, яка усиновила дитину, на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з виплатою за ці періоди допомоги відповідно до законодавства, а також право на інші соціальні відпустки.

Викликають заперечення пропоновані Законом (абзац третій пункту 1 та абзац третій пункту 3 розділу I) зміни до частини другої статті 182 Кодексу законів про працю України та частини першої статті 181 Закону України "Про відпустки", якими уточнюється, що одноразова оплачувана відпустка у зв'язку з усиновленням надається жінкам, які усиновили сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування.

Очевидно, що в даному випадку має йтися про жінку, яка усиновила саме дитину-сироту, а не сироту. В іншому випадку пропоновані зміни надають право на таку відпустку жінкам, які усиновили повнолітніх осіб - сиріт (адже Сімейним кодексом України (стаття 208) допускається, крім усиновлення дитини (особи до 18 років), усиновлення і повнолітньої особи, яка не має матері, батька (є сиротою) або була позбавлена їхнього піклування).

До того ж слід ураховувати, що чинні положення статей, до яких вносяться зміни, вже передбачають надання такої відпустки саме жінкам, які усиновили дитину з числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, старше трьох років.

Не може бути підтримана і пропонована Законом (пункт 2 розділу I) зміна до частини першої статті 209 Сімейного кодексу України, якою положення про те, що дитина, покинута в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров'я або яку відмовилися забрати з них батьки, інші родичі, може бути усиновлена після досягнення нею двомісячного віку, доповнюється положенням, за яким може бути усиновлена також дитина, яка була переведена до іншого державного закладу.

По-перше, питання, яке пропонується вирішити такою нормою (місце перебування дитини на момент усиновлення), не належить до питань, що є предметом цього Закону, яким уточнюються положення стосовно надання усиновлювачам відпустки для адаптації усиновленої дитини.

По-друге, частина перша статті 209 Сімейного кодексу України, до якої пропонується внести зміни, визначає вік дитини, покинутої у пологовому будинку або іншому закладі охорони здоров'я, при досягненні якого вона може бути усиновлена, незалежно від місця її перебування на момент усиновлення.

По-третє, пропонована зміна, про яку йдеться, не враховує, що місцем перебування такої дитини на момент усиновлення може бути не тільки заклад охорони здоров'я, а й, наприклад, сім'я опікуна.

Виходячи з наведеного, вважаю за доцільне утриматися від внесення таких змін. Тому пропоную Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення положень стосовно надання усиновлювачам відпустки для адаптації усиновленої дитини" відхилити. 

 
 

Президент України 

 
В. ЯНУКОВИЧ
 

Опрос