Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Кодекс Украины об административных правонарушениях (относительно усиления ответственности за загрязнение лесов)

Предложения Президента Украины к проекту закона Украины от 04.03.2010 № 6141
Дата рассмотрения: 02.06.2011 Карта проходжения проекта

ПРОПОЗИЦІЇ
до Закону України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за забруднення лісів"

Прийнятий Верховною Радою України 12 травня 2011 року Закон України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за забруднення лісів" не може бути підписаний, виходячи з такого.

Змінами до Кодексу України про адміністративні правопорушення пропонується посилити адміністративну відповідальність за правопорушення, передбачені статтею 72 "Пошкодження лісу стічними водами, хімічними речовинами, нафтою і нафтопродуктами, шкідливими викидами, відходами і покидьками". При цьому запроваджується адміністративна відповідальність за зазначене правопорушення для громадян - у виді штрафу від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Для посадових же осіб розмір штрафу збільшується - він становитиме від тридцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (за чинною редакцією штраф для посадових осіб становить від п'яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

Названим Законом також пропонується збільшити розмір штрафу і за засмічення лісів відходами (зміни до статті 73 Кодексу). За це правопорушення на громадян накладатиметься штраф від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб - від тридцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (за чинною статтею розмір штрафу для громадян становить від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а для посадових осіб - від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

Отже, Законом передбачається встановити однакову адміністративну відповідальність (однакові розміри штрафів) за правопорушення з різним ступенем суспільної шкоди - що за пошкодження лісу, зокрема, хімічними речовинами, нафтою, нафтопродуктами, шкідливими викидами, відходами, що за засмічення його відходами, хоч це є менш суспільно небезпечним.

Такий підхід не відповідає принципу справедливості як складовій конституційного принципу верховенства права, що виражається, зокрема, в рівному юридичному масштабі поведінки й у пропорційності юридичної відповідальності вчиненому правопорушенню (Рішення Конституційного Суду України від 2 листопада 2004 року N 15-рп/2004 у справі про визначення судом більш м'якого покарання)), і не може бути підтриманий.

За цих обставин вважаю за необхідне встановити за засмічення лісу відходами як за менш суспільно небезпечне (ніж пошкодження лісу) правопорушення і менші розміри адміністративних штрафів: для громадян - від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, для посадових осіб - від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Тож пропоную у Законі, що надійшов на підпис, абзац другий пункту 2 розділу I викласти в такій редакції:

"тягне за собою накладення штрафу на громадян від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян".

Крім того, у зв'язку із пропонованим Законом збільшенням мінімального розміру штрафу (десять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) за адміністративне правопорушення, передбачене статтею 73 Кодексу України про адміністративні правопорушення, потребують змін і інші статті цього Кодексу, які містять посилання на названу статтю.

Це стосується статей 241, 2421, 258 Кодексу, за якими посадові особи відповідних уповноважених державних органів мають право стягувати на місці штраф у встановленому розмірі (до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) за правопорушення, передбачене статтею 73 Кодексу.

Тому вважаю необхідним узгодити зазначені статті Кодексу України про адміністративні правопорушення із пропонованими Законом змінами.

У зв'язку з цим розділ I Закону, що розглядається, пропоную доповнити статтею 3 такого змісту:

"3. У частині третій статті 241, частині третій статті 2421, частині першій статті 258 цифри "73" виключити".

 

Президент України

В. ЯНУКОВИЧ

Опрос