Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 1 Закона Украины "О государственной поддержке и особенностях функционирования детских центров "Артек" и "Молодая гвардия"

Предложения Президента Украины к проекту закона Украины от 10.06.2009 № 4634
Дата рассмотрения: 13.11.2009 Карта проходжения проекта

ПРОПОЗИЦІЇ
до Закону України "Про внесення зміни до статті 1 Закону України "Про державну підтримку та особливості функціонування дитячих центрів "Артек" і "Молода гвардія"

Прийнятий Верховною Радою України 22 жовтня 2009 року Закон України "Про внесення зміни до статті 1 Закону України "Про державну підтримку та особливості функціонування дитячих центрів "Артек" і "Молода гвардія" не може бути підписаний, виходячи з такого.

Пропонованою цим Законом зміною до статті 1 Закону України "Про державну підтримку та особливості функціонування дитячих центрів "Артек" і "Молода гвардія" встановлюється, зокрема, що Міжнародний дитячий центр "Артек" і Український дитячий центр "Молода гвардія" є державними підприємствами і відносяться до сфери управління центрального органу виконавчої влади, до предмета відання якого належать питання організації оздоровлення і відпочинку дітей України.

Визначення Законом, що надійшов на підпис, органу, до сфери управління якого належить конкретне державне підприємство, не узгоджується з Конституцією України, Законом України "Про Кабінет Міністрів України" та "Про управління об'єктами державної власності".

Згідно з пунктом 5 статті 116 Конституції України Кабінет Міністрів України здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону.

За пунктом 1 частини другої статті 5 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" Кабінет Міністрів України визначає органи виконавчої влади, які здійснюють функції з управління об'єктами державної власності.

Статтею 1 названого Закону передбачено, що управління об'єктами державної власності здійснюється Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом.

Відповідно до статті 3 вищезгаданого Закону об'єктами управління державної власності є, зокрема, державне майно, що забезпечує діяльність Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, управління яким здійснюється в порядку, визначеному окремими законами.

Таким чином, Закон України "Про управління об'єктами державної власності" передбачає необхідність установлення спеціального (особливого) порядку управління майном, яке забезпечує діяльність Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України окремими законами.

На даний час управління майном, яке забезпечує діяльність Президента України, окремим законом не врегульовано.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 6 квітня 2000 року N 165 державне підприємство "Міжнародний дитячий центр "Артек" перебуває в управлінні Державного управління справами, яке забезпечує діяльність Президента України.

Декретом Кабінету Міністрів України від 12 травня 1993 року N 50-93 "Про впорядкування управління майном, що забезпечує діяльність органів законодавчої та виконавчої влади" органам, уповноваженим здійснювати управління державним майном, що забезпечує діяльність Верховної Ради України, Президента України та Кабінету Міністрів України, надано право розпоряджатися цим майном у порядку, встановленому відповідно Верховною Радою України, Президентом України та Кабінетом Міністрів України.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При прийнятті Верховною Радою України Закону України "Про внесення зміни до статті 1 Закону України "Про державну підтримку та особливості функціонування дитячих центрів "Артек" і "Молода гвардія" вимоги вищезазначених законодавчих актів не враховано.

До того ж відповідно до статті 85 Конституції України повноваження Верховної Ради України обмежено лише тими, що віднесені до її відання. Так, зокрема, до повноважень Верховної Ради України щодо питань власності належать затвердження переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, визначення правових засад вилучення об'єктів права державної власності (пункт 36 частини першої). Конституцією України Верховній Раді України не надано права здійснювати управління об'єктами державної власності.

Відтак, прийнявши Закон, яким вирішуються питання управління об'єктами державної власності, Верховна Рада України перевищила свої конституційні повноваження, чим порушила положення частини другої статті 6, частини другої статті 8, частини другої статті 19, статті 85 Конституції України.

З огляду на наведене Закон України "Про внесення зміни до статті 1 Закону України "Про державну підтримку та особливості функціонування дитячих центрів "Артек" і "Молода гвардія" пропоную відхилити.

 

Президент України

В. ЮЩЕНКО

Опрос