Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О мерах по преодолению последствий финансово-экономического кризиса в сфере социальной защиты, оплаты труда и занятости населения

Предложения Президента Украины к проекту закона Украины от 10.11.2008 № 3344
Дата рассмотрения: 14.01.2009 Карта проходжения проекта

ПРОПОЗИЦІЇ
до Закону України "Про заходи з подолання наслідків фінансово-економічної кризи у сфері соціального захисту, оплати праці та зайнятості населення"

Прийнятий Верховною Радою України 25 грудня 2008 року Закон України "Про заходи з подолання наслідків фінансово-економічної кризи у сфері соціального захисту, оплати праці та зайнятості населення" не може бути підписаний Президентом України з таких підстав.

Законом, що надійшов на підпис, пропонується внести зміни до Закону України "Про оплату праці", якими встановити, що оплата праці працівників усіх установ, закладів та організацій бюджетної сфери здійснюється на основі Єдиної тарифної сітки, яка затверджується Кабінетом Міністрів України (абзац третій пункту 2 розділу II). При цьому посадовий оклад (тарифну ставку) працівника першого тарифного розряду відповідно до Єдиної тарифної сітки пропонується встановити в розмірі, що перевищує законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати (абзац четвертий пункту 2 розділу II). Водночас Законом, що розглядається, Кабінету Міністрів України доручено у місячний строк з дня опублікування цього Закону передбачити, зокрема, встановлення мінімальної заробітної плати на рівні прожиткового мінімуму для працездатної особи (підпункт 7 пункту 3 розділу III).

Пропоновані зміни не відповідають нормам Конституції та законів України, виходячи з такого.

Конституцією України проголошено, що будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно законом про Державний бюджет України (частина друга статті 95).

Законом України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" установлено розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2009 року 605 гривень, з 1 квітня 2009 року - 625 гривень, з 1 липня 2009 року - 630 гривень, з 1 жовтня 2009 року - 650 гривень, з 1 грудня 2009 року - 669 гривень (частина перша статті 55); працівникам бюджетних установ, розміри посадових окладів (тарифних ставок) яких будуть менші за визначений розмір мінімальної заробітної плати, посадовий оклад (тарифна ставка) встановлюється на рівні мінімальної заробітної плати (частина третя статті 55). Водночас Кабінету Міністрів України доручається за результатами виконання Державного бюджету України у січні - квітні 2009 року з урахуванням стану соціально-економічного розвитку України передбачити збільшення витрат бюджету на поетапне впровадження Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення мінімальної заробітної плати на рівні прожиткового мінімуму для працездатних осіб".

За таких обставин установлення з 1 січня 2009 року посадового окладу (тарифної ставки) працівника першого тарифного розряду відповідно до Єдиної тарифної сітки в розмірі, що перевищує законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, зумовить додаткові видатки Державного бюджету України у розмірі 29,5 млрд. гривень. При цьому пропозицій про видатки, які належить скоротити, та/або пропозицій про джерела додаткових доходів для покриття збільшення видатків, як того вимагає частина друга статті 27 Бюджетного кодексу України, не надано.

Відтак, такі додаткові видатки Державного бюджету України в умовах світової фінансово-економічної кризи спричинять розбалансування Державного бюджету України, наслідком чого стане порушення і норми частини третьої статті 95 Конституції України щодо прагнення держави до збалансованості бюджету України.

Ураховуючи вищевикладене, Закон України "Про заходи з подолання наслідків фінансово-економічної кризи у сфері соціального захисту, оплати праці та зайнятості населення" пропонується відхилити.

 

Президент України

В. ЮЩЕНКО

Опрос