Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 18 Закона Украины "О городском электрическом транспорте"

Предложения Президента Украины к проекту закона Украины от 15.05.2008 № 2486
Дата рассмотрения: 27.07.2010 Карта проходжения проекта

ПРОПОЗИЦІЇ
до Закону України "Про внесення зміни до статті 18 Закону України "Про міський електричний транспорт"

Прийнятий Верховною Радою України 1 липня 2010 року Закон України N 2403-VI "Про внесення зміни до статті 18 Закону України "Про міський електричний транспорт" не може бути підписаний з таких підстав.

Законом пропонується внести зміну до частини першої статті 18 Закону України "Про міський електричний транспорт", за якою для міського електричного транспорту при проведенні основної діяльності, пов'язаної з пасажироперевезеннями, застосовуються тарифи для населення на спожиту електричну енергію.

Таким чином, Верховною Радою України безпосередньо встановлюються тарифи на електричну енергію для міського електричного транспорту.

Між тим, згідно з пунктом 5 частини першої статті 85 Конституції України до повноважень Верховної Ради України належить визначення засад внутрішньої і зовнішньої політики.

Забезпечення ж проведення цінової політики (що є складовою внутрішньої політики) Конституцією України віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України (пункт 3 статті 116).

Конституційний Суд України у Рішеннях від 2 березня 1999 року N 2-рп/99 (справа про комунальні послуги) та від 10 лютого 2000 року N 2-рп/2000 (справа про ціни і тарифи на житлово-комунальні та інші послуги) висловив правову позицію щодо розмежування повноважень Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади у сфері формування та реалізації цінової політики. Відповідно до цієї правової позиції "Верховна Рада України згідно з пунктом 5 частини першої статті 85 Конституції України визначає засади внутрішньої і зовнішньої політики, у тому числі цінової як однієї із складових внутрішньої економічної і соціальної політики держави. Кабінет Міністрів України забезпечує проведення цінової політики (пункт 3 статті 116 Конституції України). Це означає реалізацію Урядом визначених парламентом основ встановлення і застосування цін і тарифів, що логічно включає їх регулювання та контроль за ними".

На реалізацію зазначених конституційних повноважень Уряду Законом України "Про Кабінет Міністрів України" на Кабінет Міністрів України покладено забезпечення проведення державної політики цін та здійснення державного регулювання ціноутворення з обов'язковим інформуванням Антимонопольного комітету України (пункт 1 частини першої статті 20). Законом України "Про ціни і ціноутворення" до повноважень Кабінету Міністрів України віднесено забезпечення здійснення державної політики цін, визначення переліку продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління (крім сфери телекомунікацій), визначення повноважень органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також з контролю за цінами (тарифами) (стаття 4).

Тож, прийнявши Закон, що розглядається, яким здійснено безпосереднє регулювання тарифів на електричну енергію для міського електричного транспорту, Верховна Рада України втрутилася у сферу повноважень Кабінету Міністрів України, чим порушила названі норми статей 85 та 116 Конституції України, а також норми статті 6 Основного Закону держави, за якими державна влада здійснюється на засадах її поділу, зокрема, на законодавчу та виконавчу, органи законодавчої та виконавчої влади зобов'язані здійснювати свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах.

Слід також зауважити, що питання регулювання тарифів на електричну енергію для міського електричного транспорту, без сумніву, безпосередньо впливає на умови задоволення потреб громадян у доступних, якісних і безпечних перевезеннях, встановлення розміру плати за транспортні послуги та є складовою політики соціального захисту.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту визначаються виключно законами України. Однак здійснення політики соціального захисту в цілому не належить до виключних повноважень Верховної Ради України. Як і політика ціноутворення, політика соціального захисту є складовою внутрішньої соціальної політики держави і забезпечення її проведення відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання та в межах зазначених конституційних повноважень Кабінетом Міністрів України і було прийнято постанову від 26 червня 2007 року N 881 "Про тарифи на електричну енергію для міського електротранспорту", якою врегульовується питання застосування для міського електротранспорту тарифів на електричну енергію, встановлених для населення, та визначається механізм компенсації втрат від здійснення такого постачання електричної енергії міському електротранспорту.

За таких обставин вважаю за необхідне утриматися від підписання Закону України "Про внесення зміни до статті 18 Закону України "Про міський електричний транспорт" та пропоную його відхилити.

 

Президент України

В. ЯНУКОВИЧ

Опрос