Идет загрузка документа (54 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О признании незаконными постановления Центральной избирательной комиссии N 352 от 20 сентября 2015 года и Приложения к постановлению Центральной избирательной комиссии N 362 от 23 сентября 2015 года

Высший административный суд
Определение от 30.09.2015 № 875/35/15

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

30.09.2015 р.

Справа N 875/35/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів: головуючого - судді Єрьоміна А. В., суддів - Кравцова О. В., Цуркана М. І., секретаря судового засідання - Вишняк О. М. (за участю: представників позивача - І. М. С., Л. Я. М., представника відповідача - К. А. І.), розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Політичної партії "ГРОМАДА І ЗАКОН" на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 27 вересня 2015 року у справі за позовом Політичної партії "Громада і закон" до Центральної виборчої комісії про визнання незаконними постанови в частині та додатка до постанови, встановив:

25 вересня 2015 року позивач звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду із позовом до Центральної виборчої комісії, в якому просив:

- визнати незаконною постанову Центральної виборчої комісії N 352 від 20 вересня 2015 року "Про Перелік політичних партій, якими прийнято рішення про участь їхніх місцевих організацій у чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, перших виборах депутатів рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року" в частині N 50 цього Переліку щодо висловлення зауважень до поданих Політичною партією документів;

- визнати незаконним пункт п'ятий Додатка до постанови Центральної виборчої комісії N 362 від 23 вересня 2015 року "Про Роз'яснення щодо застосування деяких положень Закону України "Про місцеві вибори" під час реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, кандидатів у депутати обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови та старости села, селища, висунутих місцевими організаціями політичних партій на чергових, позачергових та перших місцевих виборах".

В обґрунтування позовних вимог щодо незаконності постанови Центральної виборчої комісії N 352 в оскаржуваній частині, позивач зазначає, що висновки відповідача про невідповідність поданих ним документів вимогам Закону України "Про місцеві вибори" є упередженими і необґрунтованими. При цьому позивач посилається на те, що неподання належним чином завірених копій статуту та свідоцтва про реєстрацію політичної партії відбулося з незалежних від нього причин та у зв'язку з протиправною бездіяльністю центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, яким не було вжито заходів із засвідчення цих документів. Також, позивач стверджує, що рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у місцевих виборах, яке подавалось ним до Центральної виборчої комісії, було прийнято після початку виборчого процесу, а не до його початку (як зазначає відповідач), і що це рішення містило найменування центрального керівного органу партії, який погоджуватиме рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів.

Щодо обґрунтування незаконності пункту 5 Додатка до постанови Центральної виборчої комісії N 362 позивач зазначає, що, надаючи викладені в цьому пункті роз'яснення, Центральна виборча комісія вийшла за межі своїх повноважень, оскільки встановила нові, не передбачені Законом України "Про місцеві вибори", підстави для відмови у реєстрації кандидатів.

Київський апеляційний адміністративний суд постановою від 27 вересня 2015 року у задоволенні позовних вимог Політичної партії "ГРОМАДА І ЗАКОН" відмовив.

Не погоджуючись із зазначеною постановою позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України, як до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою в якій, вказуючи на порушення Київським апеляційним адміністративним судом норм матеріального та процесуального права, просив її скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

У судовому засіданні позивачі підтримав вимоги апеляційної скарги.

Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні апеляційної скарги.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення - без змін, з таких підстав.

Суд попередньої інстанції встановив такі фактичні обставини.

Постановами Центральної виборчої комісії від 28 серпня 2015 року N 193 та від 29 серпня 2015 року N 209 оголошено про початок з 5 вересня 2015 року виборчого процесу перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів та чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року.

10 вересня 2015 року, представником Політичної партії "ГРОМАДА І ЗАКОН" подано на виконання вимог абзацу 2 частини першої статті 36 Закону України "Про місцеві вибори" до Центральної виборчої комісії документи щодо прийняття рішення про участь її місцевих організацій у місцевих виборах 25 жовтня 2015 року.

Із розписки, складеної, відповідно до пункту 13.6 Порядку організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 05 вересня 2015 року N 228, та інших матеріалів справи, слідує, що до Центральної виборчої комісії подано:

- подання голови Політичної партії "ГРОМАДА І ЗАКОН" про її участь у виборах від 9 вересня 2015 року вих. N 69;

- рішення з'їзду (витяг від 9 вересня 2015 року вих. N 65 з протоколу першого з'їзду Політичної партії "ГРОМАДА І ЗАКОН" від 15 серпня 2015 року);

- копію свідоцтва про реєстрацію Політичної партії "ГРОМАДА І ЗАКОН" N 286-пп від 23 березня 2015 року (засвідчену печаткою та підписом голови політичної партії);

- копію статуту Політичної партії "ГРОМАДА І ЗАКОН", зареєстрованого Державною реєстраційною службою України згідно наказу від 23 березня 2015 року N 211 (засвідчену печаткою та підписом голови політичної партії);

- довіреність на представництво інтересів Політичної партії "ГРОМАДА І ЗАКОН", видана Б. О. А.;

- копію паспорта громадянина України - Б. О. А.

Зазначені документи були прийняті Центральною виборчою комісією у день їх подання - 10 вересня 2015 року.

Центральною виборчою комісією 20 вересня 2015 року було прийнято Постанову N 352, якою повідомлено, що до Комісії надійшли документи щодо участі у місцевих виборах, призначених на 25 жовтня 2015 року, від 142 політичних партій.

Разом з тим, у вказаній постанові Центральної виборчої комісії зазначено, що документи 10 політичних партій, які надійшли, подано з порушеннями вимог Закону України "Про місцеві вибори", зокрема і Політичної партія "ГРОМАДА І ЗАКОН".

Також у постанові стверджується, що вказаною партією разом із копією рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, засвідченою підписом керівника та печаткою партії, до Комісії не подано копій свідоцтва про реєстрацію партії та її статуту, засвідчених безоплатно центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, після оголошення про початок виборчого процесу, 9 політичними партіями, в тому числі, позивачем, яким надано копії свідоцтва та статуту, засвідчені лише самою партією.

Водночас у постанові Центральної виборчої комісії N 352 зазначено, що у наданій позивачем копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у місцевих виборах відсутні відомості щодо найменування центрального керівного органу партії, який погоджуватиме рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів.

Окрім того, звернуто увагу на те, що, на порушення вимог закону рішення вищого керівного органу Політичної партії "ГРОМАДА І ЗАКОН" про участь її місцевих організацій у місцевих виборах прийнято до, а не після початку виборчого процесу, і що Політичною партією "ГРОМАДА І ЗАКОН" надано витяг від 9 вересня 2015 року із протоколу першого З'їзду цієї партії від 15 серпня 2015 року, у якому замість зазначення про участь її місцевих організацій у місцевих виборах вказано, що на з'їзді вирішено прийняти участь місцевим організаціям Політичної партії "ГРОМАДА І ЗАКОН" у реалізації Закону України "Про місцеві вибори", призначені на 25 жовтня 2015 року.

Зазначеною постановою Центральною виборчою комісією встановлено форму Переліку політичних партій, якими прийнято рішення про участь їхніх місцевих організацій у чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, перших виборах депутатів рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року (далі - Перелік), який є додатком до постанови, і вирішено оприлюднити цю постанову на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.

Як встановив суд попередньої інстанції в Переліку, оприлюдненому на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії, який також наявний у матеріалах справи, зазначено в алфавітному порядку назви усіх політичних партій, документи яких надійшли до Комісії до 19 вересня 2015 року включно, а також назви вищого керівного органу кожної політичної партії, який прийняв рішення про участь місцевих організацій партії у місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, дати, номера та назви рішення вищого керівного органу політичної партії про участь місцевих організацій партії у місцевих виборах, найменування центрального керівного органу політичної партії, який буде погоджувати рішення зборів (конференцій) місцевих організацій політичної партії про висування кандидатів у депутати місцевих рад, кандидатів на посади міських голів, а також невідповідності вимогам статті 36 Закону, допущені окремими політичними партіями, у наданих ними до Центральної виборчої комісії документах.

У вказаному Переліку зазначено відомості про позивача, а також вищевказані зауваження до поданих ним документів.

Центральною виборчою комісією 23 вересня 2015 року прийнято постанову N 362, якою затверджено Роз'яснення щодо застосування деяких положень Закону України "Про місцеві вибори" під час реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, кандидатів у депутати обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови та старости села, селища, висунутих місцевими організаціями політичних партій на чергових, позачергових та перших місцевих виборах.

У оскарженому пункті 5 цього Роз'яснення викладено положення частини першої статті 36 Закону України "Про місцеві вибори" і вказано на те, що стаття 36 Закону є складовою розділу VI Закону, який регламентує порядок висування кандидатів, висунутих місцевими організаціями політичних партій.

Так, однією з підстав для відмови в реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутих місцевою організацією партії на чергових, позачергових та перших місцевих виборах, згідно пункту 1 частини першої статті 46 Закону, є порушення порядку висування кандидатів у вигляді недотримання відповідною партією вимог, установлених частиною першою статті 36 Закону, а саме, якщо:

- така партія не подала в установлений Законом строк до Центральної виборчої комісії разом із копією рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних виборах копій свідоцтва про реєстрацію партії та її статуту, засвідчених центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, після оголошення про початок виборчого процесу;

- така партія подала у встановлений Законом строк копію рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних виборах, не засвідчену печаткою партії;

- у рішенні партії про участь її місцевих організацій у відповідних виборах, копія якого відповідно до вимог Закону подається партією до Центральної виборчої комісії, відсутні відомості щодо: - найменування центрального керівного органу партії, який погоджуватиме рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати, кандидата на посаду міського голови від місцевої організації партії відповідно до пункту 4 частини першої статті 38 та пункту 4 частини першої статті 40 Закону;

- прізвища, власного імені (усіх власних імен) та по батькові (за наявності) керівників партії, уповноважених посвідчувати своїм підписом копії рішень зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати, кандидата на посаду міського голови від місцевої організації партії відповідно до пункту 4 частини першої статті 38 та пункту 4 частини першої статті 40 Закону.

Відмовляючи у задоволенні позову суд попередньої інстанції виходив з того, що при прийнятті відповідачем оскаржених рішень, порушень законодавства з боку останнього не відбулося.

Вищий адміністративний суд України надаючи правову оцінку рішенню суду попередньої інстанції та оскарженим рішенням відповідача вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 1 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" від 30 червня 2004 року N 1932-IV встановлено, що ЦВК є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.

Центральна виборча комісія та її члени зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим та іншими законами України (частина друга статті 3 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" від 30 червня 2004 року N 1932-IV).

Водночас законом, який визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост, на час спірних правовідносин, є Закон України "Про місцеві вибори" N 595-VIII від 14 липня 2015 року.

Порядок висування кандидатів місцевою організацією партії визначено статтею 36 цього Розділу Закону.

Згідно з частиною першою статті 36 Закону України "Про місцеві вибори" висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови, старости місцевою організацією партії відбувається на підставі цього Закону, статуту політичної партії за рішенням вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних чергових та/або позачергових, перших виборах, прийнятого після початку виборчого процесу відповідних чергових та/або позачергових, перших виборів. У разі прийняття політичною партією рішення про участь її місцевих організацій у виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад, виборах міських голів у такому рішенні також зазначаються найменування центрального керівного органу партії, який погоджуватиме рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати, кандидата на посаду міського голови від місцевої організації партії відповідно до пункту 4 частини першої статті 38 та пункту 4 частини першої статті 40 цього Закону, а також прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) керівників партії, уповноважених посвідчувати своїм підписом копії рішень зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати, кандидата на посаду міського голови від місцевої організації партії відповідно до пункту 4 частини першої статті 38 та пункту 4 частини першої статті 40 цього Закону.

Копія рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних виборах, засвідчена підписом керівника та печаткою партії разом з копіями свідоцтва про реєстрацію партії та її статуту, засвідченими безоплатно центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, після оголошення про початок виборчого процесу, не пізніш як за 35 днів до дня голосування подається до Центральної виборчої комісії.

Центральна виборча комісія не пізніш як за 34 дні до дня голосування оприлюднює перелік політичних партій, якими прийнято рішення про участь їх місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, на своєму офіційному веб-сайті.

Таким чином, Законом України "Про місцеві вибори" встановлено порядок, відповідно до якого, висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови, старости місцевою організацією партії відбувається на підставі цього Закону, статуту політичної партії за рішенням вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних чергових та/або позачергових, перших виборах, прийнятого після початку відповідного виборчого процесу.

Для участі у відповідних місцевих виборах політичні партії повинні подати у встановлений Законом строк (після початку виборчого процесу і не пізніше як за 35 днів до дня голосування (у даному випадку - до 19 вересня 2015 року включно) до Центральної виборчої комісії копію рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у виборах, засвідчену підписом керівника та печаткою партії, та засвідчені центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, копії свідоцтва про реєстрацію партії та її статуту. При цьому, у рішенні вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у виборах повинно бути зазначене найменування центрального керівного органу партії, який погоджуватиме рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів, а також прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) керівників партії, уповноважених посвідчувати своїм підписом копії рішень зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів.

При цьому Законом України "Про місцеві вибори" встановлено обов'язок Центральної виборчої комісії не пізніше ніж як за 34 дні до дня голосування (у даному випадку - до 20 вересня 2015 року включно) оприлюднити на офіційному веб-сайті перелік політичних партій, якими прийнято рішення про участь їх місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, незалежно від того, чи дотримано вимоги Закону щодо форми і змісту такого рішення, а також чи подано разом із ним інші документи, передбачені частиною першої статті 36 цього Закону.

Отже, як вірно встановив Київський апеляційний адміністративний суд Законом України "Про місцеві вибори" не закріплено обов'язку Центральної виборчої комісії затверджувати перелік політичних партій, якими прийнято рішення про участь їх місцевих організацій у відповідних місцевих виборах.

Разом з тим, до компетенції Центральної виборчої комісії, відповідно до частини першої статті 24 Закону України "Про місцеві вибори" та статті 21 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", належить, зокрема, здійснення контролю за додержанням законодавства про місцеві вибори на всій території України, в тому числі за дотриманням виборчого законодавства України під час підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, а також встановлення (затвердження) форми виборчих документів, й здійснення інших повноважень відповідно до законів України.

При цьому згідно з частиною першої статті 11 та частинами 1, 8 статті 12 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" основною організаційною формою діяльності Комісії є її засідання. На засіданні Комісії може бути розглянуто будь-яке питання, яке відповідно до цього та інших законів України належить до повноважень Комісії. За результатами розгляду та обговорення на засіданні Комісії питання порядку денного Комісія ухвалює рішення у формі постанови. Рішення Комісії може бути оскаржене до суду в порядку, встановленому цим та іншими законами України.

Роблячи висновок з зазначеного, суд встановив, що постанову Центральної виборчої комісії N 352 прийнято відповідачем на виконання обов'язку, передбаченого абзацом 3 частини першої статті 36 Закону України "Про місцеві вибори", в межах встановлених законом повноважень щодо затвердження форми виборчих документів, а викладення у ній висновків щодо дотримання чи недотримання політичними партіями вимог цієї норми при поданні документів відповідає компетенції з контролю за дотриманням виборчого законодавства України.

Щодо висновків Центральної виборчої комісії з недотримання позивачем вимог частини першої статті 36 Закону України "Про місцеві вибори" фактичним обставинам справи, суд попередньої інстанції визначив, з чим погоджується Вищий адміністративний суд України, про факт подання 10 вересня 2015 року позивачем до Комісії наступних документів: подання голови Політичної партії "ГРОМАДА І ЗАКОН" про її участь у виборах від 9 вересня 2015 року вих. N 69; витягу від 9 вересня 2015 року вих. N 65 з протоколу першого з'їзду Політичної партії "ГРОМАДА І ЗАКОН" від 15 серпня 2015 року; копій свідоцтва про реєстрацію Політичної партії "ГРОМАДА І ЗАКОН" N 286-пп від 23 березня 2015 року та статуту Політичної партії "ГРОМАДА І ЗАКОН", зареєстрованого Державною реєстраційною службою України згідно наказу від 23 березня 2015 року N 211, які засвідчені печаткою та підписом голови політичної партії, довіреності представника та копій його паспорта громадянина України. Зазначені обставини підтверджуються наданими відповідачем суду належним чином завіреними копіями вказаних документів та розпискою, складеною відповідно до пункту 13.6 Порядку організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 05 вересня 2015 року N 228.

Дослідивши зазначені документи, Київський апеляційний адміністративний суд правильно погоджується із висновками відповідача про їх невідповідність приписам частини першої статті 36 Закону України "Про місцеві вибори", про які вказано в постанові Центральної виборчої комісії N 352, а саме: витяг від 9 вересня 2015 року вих. N 65 з протоколу першого з'їзду Політичної партії "ГРОМАДА І ЗАКОН" від 15 серпня 2015 року, який відбувся до, а не після початку виборчого процесу, не містить найменування центрального керівного органу партії, який погоджуватиме рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів; копії статуту Політичної партії та свідоцтва про її реєстрацію не засвідчені центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації (легалізації) об'єднань громадян.

Посилання позивача на те, що разом із вищезгаданим витягом з протоколу Першого з'їзду Політичної партії "ГРОМАДА І ЗАКОН" від 15 серпня 2015 року до Центральної виборчої комісії ним подавалось рішення Другого етапу Першого З'їзду Політичної партії "ГРОМАДА І ЗАКОН" від 09 вересня 2015 року не підтверджується документально, адже зміст розписки, на яку посилається позивач, вказує на те, що до Центральної виборчої комісії подавалось лише одне рішення з'їзду (витяг) - на 1 аркуші. Зазначене також підтверджується змістом подання щодо участі Політичної партії "ГРОМАДА І ЗАКОН" у місцевих виборах від 9 вересня 2015 року вих. N 69. При цьому, колегія суддів звертає увагу на те, що рішення Другого етапу Першого з'їзду Політичної партії "ГРОМАДА І ЗАКОН" від 9 вересня 2015 року було складане після зазначеного подання - 10 вересня 2015 року, а тому у цьому поданні не може зазначатись про витяг із рішення з'їзду, який був складений пізніше.

Таким чином, суд передньої інстанції дійшов правильного висновку, що позивачем зазначаються суперечливі відомості, які не підтверджуються документально та суперечать матеріалам справи, а тому - були відхилені судом.

Щодо посилань позивача на неподання належним чином завірених копій статуту та свідоцтва про реєстрацію політичної партії відбулося з незалежних від нього причин і у зв'язку з протиправною бездіяльністю центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації (легалізації) об'єднань громадян слід зазначити наступне.

Як було встановлено судом, документи, визначені абзацом 2 частини першої статті 36 Закону України "Про місцеві вибори" подавались позивачем до Центральної виборчої комісії 10 вересня 2015 року. При цьому позивачем подано незасвідчені у встановленому цієї статтею порядку копії статуту Політичної партії "ГРОМАДА І ЗАКОН" та свідоцтва про її реєстрацію.

Суд попередньої інстанції зробивши висновок з матеріалів справи зазначив, що вже після подання зазначених документів до Центральної виборчої комісії позивач звертався до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації (легалізації) об'єднань громадян - Міністерства юстиції України, із заявою від 18 вересня 2015 року про засвідчення таких відповідно до вимог Закону України "Про місцеві вибори".

Із листа Міністерства юстиції України від 24 вересня 2015 року N 25064-0-33-15/15.4 вбачається, що заява позивача надійшла до адресата 21 вересня 2015 року, тобто після закінчення граничного строку подання відповідних документів до Центральної виборчої комісії, визначеного абзацом 2 частини першої статті 36 Закону України "Про місцеві вибори". Крім того, в листі вказано, що до заяви позивача не було додано копію статуту Політичної партії "ГРОМАДА І ЗАКОН", яка підлягала засвідченню.

Оскільки заява позивача, копія якої наявна у матеріалах справи, не містить відміток про дату її подання, а також не містить інформації про те, що до неї додавались будь-які документи, в тому числі статут Політичної партії "ГРОМАДА І ЗАКОН", суд дійшов висновку, що позивачем не доведено того, що він звернувся до Міністерства юстиції України у встановлений строк.

Більш того, позивачем жодними доказами не підтверджено того, що він звертався до вказаного органу задля засвідчення копій документів до дня їх подання - до 10 вересня 2015 року.

З урахуванням викладеного, а також виходячи з того, що предметом даного позову не є протиправність дій чи бездіяльності Міністерства юстиції України, і що Законом України "Про місцеві вибори" не встановлено виключень з приводу необхідності подання саме засвідчених центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, копій статуту політичної партії та свідоцтва про її реєстрацію, в тому числі з огляду на поважні причини, Київський апеляційний адміністративний суд вірно визначив, що позивачем допущено порушення вимог Закону, про яке стверджує відповідач.

З огляду на зазначене, суд не вбачає протиправності, необґрунтованості та порушень закону в діях відповідача при висловленні зауважень до поданих позивачем документів при оприлюдненні Переліку політичних партій, якими прийнято рішення про участь їхніх місцевих організацій у чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, перших виборах депутатів рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року.

Тому, як правильно зазначив суд першої інстанції, позовна вимога про визнання незаконною постанови Центральної виборчої комісії N 352 від 20 вересня 2015 року в частині N 50 Переліку задоволенню не підлягає.

Щодо законності пункту 5 Додатка до постанови Центральної виборчої комісії N 362 Вищий адміністративний суд України погоджується з висновком суду попередньої інстанції, який полягає в наступному.

Як було встановлено Київським апеляційним адміністративним судом, оскарженою постановою Центральної виборчої комісії затверджено Роз'яснення щодо застосування деяких положень Закону України "Про місцеві вибори" під час реєстрації кандидатів.

Як вже зазначалось, із пункту 5 цього Роз'яснення випливає, що Комісією проаналізовано норми пункту 1 частини першої статті 46 Закону України "Про місцеві вибори" та частини першої статті 36 цього Закону, внаслідок чого зроблено висновок по те, що однією з підстав для відмови в реєстрації кандидатів, є порушення порядку їх висування у вигляді недотримання відповідною партією вимог Закону до документів, що наведені у частині першій статті 36 цього Закону.

Пунктом 2 частини першої статті 24 Закону України "Про місцеві вибори" передбачено, що Центральна виборча комісія, крім повноважень, передбачених Законом України "Про Центральну виборчу комісію" приймає обов'язкові для виконання всіма суб'єктами виборчого процесу, установами, підприємствами, організаціями, а також органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами роз'яснення з питань застосування цього Закону.

У пункті 2 частини другої статті 16 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" зазначено, що Комісія за результатами узагальнення практики застосування законодавства України про вибори і референдуми та практики проведення виборів і референдумів в Україні, а також у разі необхідності може за власною ініціативою розглянути та прийняти у встановленому цим Законом порядку рішення стосовно надання виборчим комісіям, комісіям з референдумів роз'яснень і рекомендацій щодо застосування законодавства України про вибори та референдуми.

Здійснення консультативно-методичного забезпечення діяльності виборчих комісій та комісій з референдумів і прийняття обов'язкових для використання в роботі виборчих комісій та комісій з референдумів роз'яснень і рекомендацій з питань застосування законодавства України про вибори і референдуми відноситься до загальних повноважень Комісії, відповідно до пункту 5 статті 17 цього Закону.

Під час підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів Комісія, згідно пункту 2 статті 21 цього Закону, має повноваження зі здійснення контролю за дотриманням виборчого законодавства України і забезпечення його однакового застосування на всій території України.

Відповідно до пункту 2 статті 19 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Комісія очолює систему виборчих комісій, які утворюються для проведення виборів народних депутатів України, спрямовує та контролює їх діяльність.

З наведеного вбачається, що чинне законодавство України про вибори надає Центральній виборчій комісії повноваження приймати обов'язкові для використання в роботі виборчих комісій та комісій з референдумів роз'яснення і рекомендації (акти) з питань застосування законодавства України про вибори і референдуми.

Отже, відповідач при прийнятті постанови N 362 від 23 вересня 2015 року, в тому числі в частині пункту 5, не перевищив, надані йому законами України повноваження.

Положеннями статей 11, 12 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" визначено організаційно-правову форму діяльності Комісії та процедуру розгляду нею питань, що належать до її повноважень, і прийняття за наслідками розгляду рішень.

Зі змісту адміністративного позову випливає, що позивач не оскаржує постанову Центральної виборчої комісії N 362 з підстав порушення процедури її прийняття. І з наданих відповідачем суду матеріалів можна зробити висновок про відсутність порушення відповідної процедури.

Обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, полягають у тому, що, на переконання Політичної партії "ГРОМАДА І ЗАКОН", відповідачем було встановлено нові, не передбачені Законом України "Про місцеві вибори", підстави для відмови у реєстрації кандидатів.

Так, перелік підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости визначено частиною першою статті 46 Закону України "Про місцеві вибори".

Згідно пункту 1 частини першої цієї статті Закону територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним.

Отже, Законом встановлено, що підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати і кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости є, зокрема, порушення встановленого цим Законом порядку його висування.

Диспозиція зазначеної норми не вказує на те, які саме порушення (окрім перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним) порядку висування кандидата є підставою для відмови в його реєстрації. Буквальний аналіз цієї норми свідчить на користь висновку, що підставою для відмови у реєстрації кандидата є будь-які порушення встановленого Законом України "Про місцеві вибори" порядку його висування.

Стаття 36 цього Закону структурно є складовою частиною Розділу VI, яким визначається порядок висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.

Частина перша вказаної правової норми встановлює певні правила висування кандидатів місцевою організацією партії, невід'ємною частиною якого є попереднє подання партією до Комісії у встановлений строк копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії разом з копіями свідоцтва про реєстрацію партії та її статуту, засвідченими безоплатно центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації (легалізації) об'єднань громадян. При цьому відповідне рішення керівного органу партії має містити найменування центрального керівного органу партії, який погоджуватиме рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати, кандидата на посаду міського голови від місцевої організації партії, а також прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) керівників партії, уповноважених посвідчувати своїм підписом копії рішень зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати, кандидата на посаду міського голови від місцевої організації партії відповідно до пункту 4 частини першої статті 38 та пункту 4 частини першої статті 40 цього Закону.

Отже, прийняте Центральною виборчою комісією роз'яснення про те, що недотримання політичною партією правил, встановлених частиною першою статті 36 Закону України "Про місцеві вибори", є порушенням встановленого цим Законом порядку висування відповідних кандидатів, що, згідно пункту 1 частини першої статті 46 Закону, може бути підставою для відмови у реєстрації кандидата, не суперечить приписам цього Закону.

Щодо тверджень апелянта про рекомендаційний характер листа від 22 вересня 2015 року N 04-29/15-5092 Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя слід зазначити наступне.

Враховуючи те, що зазначений лист був наданий відповідачеві структурною одиницею законодавчого органу влади у відповідності до Закону України "Про комітети Верховної Ради України" та по змісту своєму керувався нормами статті 46 Закону України "Про місцеві вибори", з урахуванням правил, встановлених частиною першої статті 36 цього Закону Центральна виборча комісія не виходила за межі своїх повноважень при прийнятті оскарженого рішення.

Отже, судом першої інстанції зроблений вірний висновок, з яким погоджується Вищий адміністративний суд України, що відповідачем правомірно прийнято оскаржені рішення в частинах оскарження їх позивачем.

Враховуючи зазначене, колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно та повно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому підстави для його скасування відсутні.

Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відтак, колегія суддів дійшла висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 172, 177, 179, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив:

Апеляційну скаргу Політичній партії "ГРОМАДА І ЗАКОН" на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 27 вересня 2015 року у справі за позовом Політичної партії "Громада і закон" до Центральної виборчої комісії про визнання незаконними постанови в частині та додатку до постанови залишити без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції - без змін

Ухвала набирає законної сили з моменту ухвалення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

 

Судді:

 

Опрос