Идет загрузка документа (23 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О признании недействительным и отмене в части постановления Центральной избирательной комиссии N 362 от 23 сентября 2015 года

Высший административный суд
Определение от 04.10.2015 № 875/36/15, А/800/34/15

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

04.10.2015 р.

Справа N 875/36/15 А/800/34/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого - судді Головчук С. В. (суддя-доповідач), суддів - Ліпського Д. В., Черпака Ю. К., секретаря судового засідання - Горбатюка В. С. (за участю представників позивача - Т. М. М., З. Ю. Ю. та представників відповідача - Б. С. М., Г. В. А.), розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Київської міської організації політичної партії "Об'єднання "Самопоміч" до Центральної виборчої комісії про визнання нечинною та скасування в частині постанови N 362 від 23 вересня 2015 року, за апеляційною скаргою Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК) на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2015 року, встановила:

28 вересня 2015 року Київська міська організація політичної партії "Об'єднання "Самопоміч" звернулася до суду з позовом про визнання нечинним та скасування пункту 4 Роз'яснення щодо застосування деяких положень Закону України "Про місцеві вибори" під час реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, кандидатів у депутати обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови та старости села, селища, висунутих місцевими організаціями політичних партій на чергових, позачергових та перших місцевих виборах, затвердженого постановою ЦВК від 23 вересня 2015 року N 362 (далі - Роз'яснення) щодо застосування частини третьої статті 4 Закону України "Про місцеві вибори".

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2015 року позов задоволено. Визнано нечинним та скасовано пункт 4 Роз'яснення щодо застосування деяких положень Закону України "Про місцеві вибори" під час реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, кандидатів у депутати обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови та старости села, селища, висунутих місцевими організаціями політичних партій на чергових, позачергових та перших місцевих виборах, затвердженого постановою ЦВК від 23 вересня 2015 року N 362, щодо застосування частини третьої статті 4 Закону України "Про місцеві вибори". Стягнуто з ЦВК судовий збір за подання до суду адміністративного позову в розмірі 1218,00 грн.

В апеляційній скарзі ЦВК просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2015 року та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову, посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Вказує, що пункт 4 Роз'яснення не суперечить вимогам частини третьої статті 4 Закону України "Про місцеві вибори". Зазначає, що Законом України "Про місцеві вибори" не встановлено такої підстави для відмови у реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, як недотримання представництва осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів.

В запереченнях на скаргу позивач просить залишити її без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2015 року - без змін. Зазначає, що рішення ухвалене відповідно до норм матеріального і процесуального права, тому підстави для його скасування відсутні.

Перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, правильність застосування норм матеріального та процесуального права колегія суддів вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що з метою забезпечення однакового застосування окремих положень Закону України "Про місцеві вибори", 23 вересня 2015 року ЦВК прийнято постанову N 362, якою затверджено Роз'яснення щодо застосування деяких положень Закону України "Про місцеві вибори" під час реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, кандидатів у депутати обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови та старости села, селища, висунутих місцевими організаціями політичних партій на чергових, позачергових та перших місцевих виборах.

У пункті 4 Роз'яснень викладено положення частини третьої статті 4 Закону України "Про місцеві вибори" щодо вимоги представництва осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку. Зазначено, що серед передбачених частиною першою статті 46 Закону України "Про місцеві вибори" така підстава для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, висунутих на місцевих виборах, як недотримання представництва осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів відсутня.

З огляду на це, ЦВК роз'яснило, що відмова в реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад з підстав недотримання положення Закону щодо представництва осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах на підставі пункту 1 частини першої статті 46 Закону України "Про місцеві вибори", не допускається.

Не погоджуючись з вказаною правовою позицією ЦВК, позивач звернувся до суду.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених законами України.

Комісія відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого і референдумного процесів, реалізацію виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі, однакове застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України (частина перша статті 2, пункти 1 - 4 статті 17 Закону України "Про Центральну виборчу комісію").

До передбачених статтею 21 указаного Закону повноважень Комісії щодо організації підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів віднесено здійснення контролю за організацією підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів; здійснення контролю за дотриманням виборчого законодавства України, забезпечення його однакового застосування на всій території України під час підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів.

Згідно із частиною першою статті 13 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" рішення Комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для виконання всіма суб'єктами відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму, в тому числі відповідними виборчими комісіями і комісіями з референдумів нижчого рівня, а також органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та громадянами України.

Частиною другою статті 16 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" визначено, що Комісія у разі необхідності може за власною ініціативою розглянути та прийняти у встановленому цим Законом порядку рішення стосовно надання виборчим комісіям, комісіям з референдумів роз'яснень і рекомендацій щодо застосування законодавства України про вибори та референдуми.

Предметом спору у даній справі є нормативно-правовий акт ЦВК, що підлягає застосуванню у відповідному виборчому процесі та поширюється на невизначене коло осіб, які є суб'єктами у цьому процесі.

Особливості провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та інших суб'єктів владних повноважень урегульовані статтею 171 КАС України, а особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій статтею 172 цього Кодексу.

Колегія суддів вважає, якщо в процесі розгляду будь-якої адміністративної справи виникне питання щодо законності нормативно-правового акта чи відповідності його актам вищої юридичної сили, то це питання вирішується за встановленими статтею 171 КАС України правилами.

Зокрема, відповідно до частини другої статті 171 КАС України право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.

Що стосується права оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, то відповідно до частини першої статті 172 КАС України таке право мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії).

Спеціальним законом, який регламентує порядок підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост, є Закон України від 14 липня 2015 року N 595-VIII "Про місцеві вибори" (далі - Закон N 595-VIII).

Зокрема, суб'єктами виборчого процесу згідно із частиною першою статті 12 цього Закону на відповідних місцевих виборах є:

1) виборець;

2) Центральна виборча комісія;

3) виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів;

4) кандидати в депутати, кандидати на посади сільського, селищного, міського голови, старости;

5) місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах;

6) офіційний спостерігач від кандидата, від місцевої організації партії - суб'єкта відповідного виборчого процесу, від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.

Згідно із частиною другою статті 172 КАС України виборець (громадянин, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дію чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо таке рішення, дія чи бездіяльність порушує виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму його особисто.

Таким чином, рішення, дії або бездіяльність ЦВК може бути оскаржені суб'єктами виборчого процесу зазначених у пунктах 4, 5, 6 частини першої статті 12 Закону України "Про місцеві вибори".

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду з того самого спору і між тими самими сторонами.

Колегією суддів встановлено, що ухвалою Вищого адміністративного суду України від 02 жовтня 2015 року у справі N 875/37/15(А/800/33/15) за позовом Політичної партії "Сила Людей", ОСОБА_8, ОСОБА_9 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправним та скасування роз'яснення в частині, залишено без змін постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2015 року. У цій справі оскаржувався нормативно-правовий акт ЦВК, а саме: пункти 3, 4 Роз'яснень щодо застосування деяких положень Закону України "Про місцеві вибори" під час реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, кандидатів у депутати обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови та старости села, селища, висунутих місцевими організаціями політичних партій на чергових, позачергових та перших місцевих виборах, затверджених постановою ЦВК від 23 вересня 2015 року N 362.

Згідно із положеннями частини третьої статті 172, частин третьої і шостої статті 177 КАС України усі рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії оскаржуються до Київського апеляційного адміністративного суду, а Вищий адміністративний суд України є судом апеляційної інстанції, рішення якого набирають законної сили з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені.

Аналіз наведених положень закону, що регулюють виборчий процес, дає підстави для висновку, що оскільки позивачем у справі щодо оскарження нормативно-правового акта ЦВК є суб'єкт виборчого процесу, який охоплює невизначене коло осіб, то кінцевим судовим рішенням у такій справі, яке є остаточним, вже вирішено питання законності цього нормативно-правового акту. Враховуючи специфіку предмету спору, ухвалення інших рішень за позовами інших осіб призведе до правової невизначеності у спірних правовідносинах.

Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає, що спір між суб'єктами виборчого процесу і ЦВК щодо його нормативно-правового акту вже вирішено судом, тому це є підставою для закриття провадження у справі відповідно до пункту 4 частини першої статті 157 КАС України.

Згідно із частиною першої статті 203 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 і 157 цього Кодексу.

Керуючись статтями 177, 196, 200, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ухвалила:

Апеляційну скаргу Центральної виборчої комісії задовольнити частково.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2015 року скасувати.

Закрити провадження у справі за позовом Київської міської організації політичної партії "Об'єднання "Самопоміч" до Центральної виборчої комісії про визнання нечинною та скасування в частині постанови N 362 від 23 вересня 2015 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

 

Головуючий, суддя

С. В. Головчук

Судді:

Д. В. Ліпський

 

Ю. К. Черпак

Опрос