Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О признании противоправным и отмене решения относительно ограничения права на эксплуатацию воздушных линий

Высший административный суд
Определение от 02.04.2015 № 826/11891/14, К/800/4542/15, К/800/9942/15

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

02.04.2015 р.

N К/800/4542/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі суддів - Голяшкіна О. В., Калашнікової О. В., Леонтович К. Г., розглянувши у попередньому розгляді справу за касаційними скаргами товариства з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія "Атласджет Україна" та Міністерства інфраструктури України на постанову окружного адміністративного суду міста Києва від 6 листопада 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 3 лютого 2015 року у справі N 826/11891/14 за позовом приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України" до Міністерства інфраструктури України, треті особи - Державна авіаційна служба України, товариство з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія "Атласджет Україна", про визнання протиправним та скасування рішення, встановила:

У серпні 2014 року приватне акціонерне товариство "Авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України" звернулося в суд з позовом до Міністерства інфраструктури України, треті особи: Державна авіаційна служба України, товариство з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія "Атласджет Україна", в якому просило: визнати протиправними та скасувати пункти 4.1, 4.2, 4.3, 4.4, 4.5, 4.6, 9.4 і 9.5 Протоколу засідання комісії з формування та реалізації державної політики щодо експлуатації повітряних ліній N 15 від 03.07.2014, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України N 343 від 25.07.2014 р.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваним рішенням протиправно обмежене право ПАТ "Авіакомпанія "МАУ" на експлуатацію певних повітряних ліній та передане право на їх експлуатацію ТОВ "Авіакомпанія "Атласджет Україна". Позивач посилався на те, що чинним законодавством не дозволяється передавати або продавати право на експлуатацію повітряної лінії іншому авіаперевізнику та наполягав на тому, що оскаржуваним рішенням порушене право ПАТ "Авіакомпанія "МАУ" на здійснення рейсів, на підставі отриманих ним прав на експлуатацію повітряних ліній. Крім того, позивач посилався на відсутність компетенції у відповідача на прийняття рішення щодо встановлення порядку надання і анулювання прав на експлуатацію повітряних ліній.

Постановою окружного адміністративного суду міста Києва від 6 листопада 2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 3 лютого 2015 року, позов задоволений. Визнані протиправними та скасовані пункти 4.1, 4.2, 4.3, 4.4, 4.5, 4.6, 9.4 і 9.5 Протоколу засідання комісії з формування та реалізації державної політики щодо експлуатації повітряних ліній N 15 від 03.07.2014 р., затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України N 343 від 25.07.2014 р.

Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями товариство з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія "Атласджет Україна" та Міністерство інфраструктури України звернулися до Вищого адміністративного суду України з касаційними скаргами, в яких просять скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

В письмових запереченнях на касаційні скарги ПАТ "Авіакомпанія "МАУ" та Державна авіаційна служба України просять відмовити у задоволенні касаційних скарг, а судові рішення залишити без змін.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, матеріали касаційних скарг, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ПАТ "Авіакомпанія "Міжнародні авіалінії України" здійснює діяльність з надання послуг з перевезення пасажирів, вантажу повітряним транспортом. Зазначену діяльність позивач здійснює на підставі отриманої ним ліцензії на надання послуг з перевезення пасажирів, вантажу повітряним транспортом серія АГ N 505921, виданої Державною авіаційною службою України, рішення від 20.06.2012 N 1.18-06489 та сертифіката експлуатанта АО N 000217 від 14.10.2013.

Засідання комісії з формування та реалізації державної політики щодо експлуатації повітряних ліній відбулося 03.07.2014 р., на якій розглянуті заяви семи авіакомпаній щодо надання права на експлуатацію повітряних ліній. Згідно порядку денного, розгляд заяв мав відбуватися у наступній черговості: 1. Розгляд заяв ПАТ "Авіакомпанія "МАУ". 2. Розгляд заяв ТОВ "Ян Еір" ЛТД. 3. Розгляд заяв ТОВ "Авіалінії Візз Ейр Україна". 4. Розгляд заяв ТОВ "Авіакомпанія "Атласджет Україна". 5. Розгляд заяв ПАТ "Авіакомпанія Дніпроавіа". 6. Розгляд заяв ПАТ "Авіалінії Харкова". 7. Розгляд заяв ТОВ "Українсько-середземноморські авіалінії". 8. Розгляд заяв ТОВ "Авіакомпанія "Аеро-Чартер". 9. Інші питання.

Хід даного засідання зафіксований у протоколі засідання комісії з формування та реалізації державної політики щодо експлуатації повітряних ліній N 15 від 03.07.2014 (далі - Протокол засідання N 15). За результатами розгляду заяв зазначених авіакомпаній прийняті рішення про відмову у наданні прав на експлуатацію повітряних ліній, рішення про надання прав на експлуатацію повітряних ліній, а також рішення про обмеження обсягу прав на експлуатацію повітряних ліній.

Опрос